Váš finanční dům nesmí být z karet!

Výdajová stránka osobních financí se dá velmi dobře přirovnat ke stavbě domu. Dovolte mi malou parafrázi na toto téma, na níž si osvětlíme všechny základní části zdravé struktury osobních financí. Stejně jako dobrý dům, i dobré finance musí mít pevný plán, na jejich budování. Zatímco plány na stavbu domu byste nikomu jinému, než zkušenému architektovi, nesvěřili, finanční plány jsou v lepším případě vytvářeny pod heslem „udělej si sám“, v horším případě pak vůbec. Na co by správný plánovač neměl při „projektování“ financí nikdy zapomenout?

Stejně jako dům, i osobní finance potřebují na něčem pevně stát. Jejich základem, jak asi čekáte, je stabilní dostatečný příjem. Špatně postavené základy mohou při nenadálých událostech, jako je zemětřesení nebo vichřice vyústit v nenávratné poškození domu. Špatně ochráněný příjem může způsobit to samé s vaším životem. Pokud nejste na výpadek příjmu pojištěni, musíte čerpat prostředky z dlouhodobých strategických rezerv nebo investic, čímž se zbytečně připravujete o peníze určené na zcela jiné účely. Nebo může nastat ještě horší situace a dostanete se do dluhu. Kvalitní životní a úrazové pojištění je opravdu základ. Stejně jako stavbu začínáte nejdříve odspodu, zaplaťte i sobě vždy nejdříve, chraňte svůj příjem.

Když máme pevný základ, začínáme budovat první patro, v němž bude sídlit železná rezerva. Budujte si vždy pohotovostní rezervy tak, abyste s nimi byli schopni vykrýt alespoň pětiměsíční výpadek příjmu. Tyto rezervy držte na likvidních účtech – např. spořicí účet. Pomůžou Vám překonat momenty, jako je např. ztráta zaměstnání nebo nečekaný výdaj za opravu auta. Rezerva Vám dá (nejen při hledání práce) svobodu a čas na správné rozhodnutí.

Dále se ve spodním patře nachází financování bydlení. Každý z nás musí někde bydlet a téměř každý z nás bude chtít jednou bydlet ve vlastním. Proto je dobré se na to připravit tak, abyste měli slušný základ k hypotéce, případně další prostředky na vybavení nebo rekonstrukci (koupíte-li starší dům). Pokud již hypotéku máte, není od věci se zamyslet nad tím, jak to udělat, abyste ji byli schopní splatit dříve.

Na druhém poschodí máme pak střednědobé až dlouhodobé výdajové cíle. Každý máme své sny a cíle, co si chceme splnit. Tak proč se na ně nepřipravit? Často to bývá pořízení nějakého hmotného statku, ale může to být i podpora rodičů svých dětí ve formě placené soukromé školy, případně v podobě finanční injekce do začátku jejich samostatného života. Vždy je dobré se zamyslet kdy a kolik byste chtěli mít k dispozici peněz a vůči tomu volit pak optimální strategii spoření. Dále zde máme i přípravu na důchodový věk, případně odchod na rentu. Přemýšleli jste nad tím, jak byste chtěli důchod strávit? Ne? Pokud Vám na život nebude stačit několik tisíc měsíčně, nebudete chtít být závislí na svých dětech a nelibujete si zrovna ve frontách před Lidlem, je to další důležitá část, kterou byste měli zakomponovat do vašeho plánu.

Pak až vyřešíme všechny výše uvedené výdaje, můžeme přemýšlet o placení zbytných spotřebních útrat.

Taky netřeba zapomínat na ochránit svého majetku. Majetková pojištění reprezentuje jedna z opěrných zdí, která ochrání již to, co jste vybudovali. Nic není na světě tak jisté jako smrt a daně, jak praví jedno rčení. Pokud ovšem už daně platíte, je třeba využít veškerých dostupných optimalizací a výhod – ty reprezentuje druhá opěrná zeď.

Střechu tvoří volné prostředky, které Vám zůstanou po zaplacení všech výdajů. Teprve tyto peníze lze použít na cokoliv bez rozmyslu. Základní chybou mnoha lidí je fakt, že se do stavby svého finančního domu pouští od střechy, tedy stejně jako se staví domek z karet – žádný základ, jen samá stříška. Bohužel, výsledkem je, že jakýkoliv menší otřes může ohrozit nejen jejich existenci, ale i existenci jejich rodin. Nestavějte domy z karet, plánujte své finance a důsledně tyto plány dodržujte.

Jak vidíte, oblastí, které byste neměli při finančním plánování zanedbat je více než dost. Jestli si chcete ušetřit nervy, čas i peníze, svěřte svůj plán odborníkovi. Pokud budu mít tolik štěstí a tím vyvoleným odborníkem budu já, slibuji, že pro vás vytvořím finanční plán zdarma.

Mám zájem o sestavení finančního plánu zdarma