Souboj živlů u finančního poradce aneb Pojistný příběh roku – díl II.

Po naši novoroční příhodě s prasklou hadicí od pračky viz I. díl článku jsme se snažili následky potopy co nejrychleji odstranit. Byt byl opravdu řádně vlhký a jednou z věcí, která nám měla pomoci, byl vysoušeč vzduchu – celkem šikovný přístroj nasávající vzduch z místnosti a odvádějící přebytečnou vlhkost do expanzivní nádoby.

Samozřejmě jsme ho nejdříve půjčili sousedovi. Jednak u něj byla škoda vyšší a také jsem chtěl zahnat pocit viny za to, co jsme mu nechtíc způsobili. Když se nám přístroj po pár dnech vrátil, začali jsme sušit u nás. Netušili jsme však, že jsme právě našemu bytu podepsali doslova ortel smrti.

Druhé ráno, než jsem odjel do práce, jsem zapnul časovač na 6 hodin, po jejichž uplynutí se přístroj měl sám vypnout, a vyrazil jsem do kanceláře. Den probíhal poměrně hekticky, jedna schůzka střídala druhou a já se pomalu začínal těšit na večerní posezení s kamarádem, kde, jak jsem doufal, po týdnu přijdu na jiné myšlenky. Když jsem se s ním potkal, objednali jsme si pití a bavili se o životě. Pomalu jsme nestihli dopít ani první drink, když mi zazvonil telefon. Volá moje žena. Říkal jsem si, co mi asi chce? Zvedám telefon a zdravím svoji drahou polovičku. Na druhé straně se linou přerývavé věty: …všude je kouř …co mám dělat? … strašně to tu smrdí …vyhořeli jsme.

První, co mi proběhlo hlavou, bylo, že si určitě dělá legraci a říkám jí: „Jasně, moc vtipné!“ Manželka mi věty opakuje znovu, tentokrát ale s pláčem na krajíčku. Pochopím, že to není špatný vtip, ale hodně krutá realita.  Pokládám telefon a začínám si rychle oblékat bundu. Kamarád jenom nevěřícně kouká, co se děje. Říkám mu, že jsme asi vyhořeli a musím hned jít. Vyvalí oči a ptá se: „To si děláš p….?“ Bohužel ne. Vybíhám ze dveří na ulici, rozhlížím se a utíkám k nejbližšímu taxíku se zadáním rychlé přepravy domů. Cesta byla nekonečná. V hlavě si přehrávám, co mi to moje žena vlastně řekla: „Jak to tam asi vypadá? Je v pořádku? Doufám, že se ji nic nestalo. Kdyby to bylo tak zlé, tak si toho museli přece všimnout sousedi.“ Naivně sám sebe přesvědčuju. Taxikář zastavuje před domem a já utíkám směrem ke vchodu. Tam potkávám svou ženu. Po její černě zabarvené tváři stékají slzy. „Všechno je zničený. Proč jsi ten vysoušeč nevypnul?“, říká na kraji zhroucení a vyčítavě se mi zahledí do očí. Nevím, co říct. Manželka zalapá po dechu a začíná mi vše líčit.

„Přišla jsem domů, a jak jsem otevřela dveře, vyvalil se na mě kouř. Všude byla tma. I když jsem rozsvítila, tak stejně nic nebylo vidět. Stěny jsou cele černé. V rychlostí jsme otevřela okna a začala jsme větrat. Všechno je zničené, všude je černo …“

Uklidňuji ji a ptám se na hasiče. Prý jsou na cestě. Usadím ji na schody u vchodu a nastává čas se na vlastní oči přesvědčit, jak to u nás doma vypadá. Vyběhnu nahoru a otvírám dveře. První, čeho si již před dveřmi všímám, je pronikavý až štiplavý zápach spálené umělé hmoty. Vcházím do předsíně. Všude je tma a černo.  Zatnu zuby, polknu slinu a postupuji dál bytem. Snažím se rozsvítit, ale vypínač jakoby nefungoval, stále není nic pořádně vidět. Myslím si, že jsou vyražené pojistky, to ale není pravda. Všímám si, že na stropě žárovka svítí, ale je tak obalena sazemi, že její světlo se z ní vůbec není schopno dostat ven. Hned ho raději vypínám, vytahuji z kapsy mobil a rozsvěcuji světlo na něm. Pomalu se dostávám se obývacího pokoje. Na místě, na kterém jsme nechávali vysoušeč, se teď nachází spáleniště. Tak s identifikací příčiny požáru hasiči mít rozhodně nebudou. Rozhlížím se po místnosti a tlačí se mi slzy do očí. Co se tu sakra stalo? Jak je to možné? Postupuji dál bytem a nevěřícně kroutím hlavou.  Manželka nelhala, vše je zničené. Všude, ale naprosto všude je hnusná černá vrstva smradlavého popela. V kuchyni na lince, v zásuvkách, v ložnici na posteli. I do zavřené skříně se dostal. Není kousek místa, které by nebylo černotou zasaženo.

V tom do bytu vběhnou hasiči a policisti. Vykazují mě ven na chodbu, ať tam počkám. Jdu za svoji, ženou. U ni už stojí jeden z hasičů a volá do vysílačky. Pošlete sanitku, paní se nadýchala kouře. Jdu za ní. Celá se klepe. Objímám jí a utírám ji slzu z tváře. Do 5 minut přijíždí sanitka a odváží ji s podezřením a otravu zplodinami.  Vracím se do našeho bytu. Hasiči zatím udělali obhlídku a kontrolují místo požáru termokamerou.  Jeden s nich říká: „Je to v pořádku již nehoří. Měli jste štěstí, že si požár sám vyčerpal zásobu kyslíku v bytě a uhasil se, ale zase to začalo o to víc kouřit, proto je tu všechno tak černý.“   Vycházím ven a vůbec nevím, co mám dělat. V tu chvíli se tam objevuji další dva chlapi. Představují se mi jako vyšetřovatelé požáru.  Pouštím je dál a ukazuji jim celý byt. Vše si nafotí, sepíšou protokol a předávají mi kontakt na firmu, co se zabývá sanacemi po požáru.  Tím se manévry u nás na bytě končí a všichni nastupují do majáky osvětlených aut a odjíždějí. Zůstávám sám a přemýšlím, co vlastně teď můžu dělat. Samozřejmě nejdřív řeším, kde vlastně budeme spát a co si vezmeme na sebe, protože jsme přišli komplet o vše, co v bytě bylo. Prý se musí všechno vyhodit.

Fotogalerie

Nikomu bych nepřál, aby někdy stál na našem místě. Nicméně zde uvádím postup, co dělat, kdyby se vám něco podobného stalo, abyste maximalizovali účast pojišťovny na takovém neštěstí:

Na to, abyste mohli od pojišťovny nárokovat plnění je potřeba mít uzavřenou pojistnou smlouvu. To jste asi tušili. Na co ale upozorním je, aby byla uzavřena správně. Některá fakta jsou shodná s předchozím článkem (vytopení bytu), nicméně není na škodu si je zopakovat

 1. Pokud se chceme účinně bránit následkům požáru, pojišťujeme nemovitost, domácnost a odpovědnost z občanského života. Co řeší jednotlivé pojistky a jak je nastavit:
 • Nemovitost – limit by měl být v takové výši, za jakou byste byli schopni pořídit komplet stejnou novou nemovitost. Pojistka kryje škodu na nemovitosti jako takové, nikoliv na tom, co se nachází v bytě nebo domě.
 • Domácnost – je vybavení bytu, které máte doma, tedy vše od zubního kartáčku, přes oblečení až po elektroniku. Limit pro případné pojistné plnění doporučuji nastavit s citem +/- v reálné hodnotě věcí, které máte doma. Nebo ještě lépe řečeno v částce, kterou byste museli zaplatit, pokud byste je kupovali znovu.
 • Odpovědnost z občanského života – toto pojištění kryje rizika škody na cizím majetku, která vznikla vaším přičiněním.
 1. Vše si nafoťte. Místnost po místnosti, skříň po skříni, šuplík po šuplíku…prostě všechno co v tom bytě je, od zubního kartáčku až po vaši drahou a unikátní sbírku minci. Toto byste měli udělat taky již při sjednání pojistné smlouvy a dané fotky uložit někde mimo váš dům. Ideálně na CD u vašeho pojišťovacího zprostředkovatele případně na některém z internetových úložišť. Ušetříte si tím nemálo starostí v případě skutečné škody.
 2. Když už u vás pojistná událost nastane, ať je to potopa nebo požár, nahlaste ji neprodleně u své pojišťovny.
 3. Když máte vše zdokumentované, oslovte některou ze sanačních firem, které se zabývají likvidací škod po požárech. Ideálně alespoň dvě. Vyšlou k vám svého technika, který pak pro vaši pojišťovnu zpracuje cenovou nabídku na sanaci. Pozor je nutné, aby sanační firma měla smlouvu s vaší pojišťovnou.
 4. Další krok bude s největší pravděpodobností osobní návštěva likvidátora, který si místo znovu nafotí a udělá oficiální obhlídku pro pojišťovnu.
 5. Po schvální jedné z nabídek sanačních firem pojišťovnou začínají její pracovníci čistit a rekonstruovat byt. V našem případě to byla v podstatě opravdu kompletní rekonstrukce. Vyhodit jsme museli úplně všechno. Firma pak ještě vytrhala podlahy a rozebrala veškerý nábytek. V bytě nic nezůstalo.
 6. V ideálním případě pak sanační práce a samotnou rekonstrukci nemovitosti hradí pojišťovna přímo sanační firmě z pojistného limitu.
 7. Některé pojišťovny jsou vám navíc schopné vyplatit zálohu z pojistného limitu na domácnost. To vám pomůže překonat prvotní náklady na oblečení a základní životní potřeby.
 8. Pro plnění z limitu na pojištění domácnosti doložte, co vše jste měli v bytě dle pokynu likvidátora podrobnou tabulku, která by měla obsahovat: název a případný model dané věci, údaj, kdy byla pořízena, cenu, za níž jste ji pořídili a kolik stojí aktuálně daná věc na trhu. Pokud se již neprodává, najděte si obdobný produkt, který se vaší věci co nejvíce jak kvalitou, tak i cenou přibližuje. Obecně platí, že čím víc informací dodáte, tím více ulehčíte práci likvidátorovi. Ten nebude muset jednak dané informace hledat a jednak se dá očekávat větší shovívavost při likvidaci škody. Ušetříte si navíc případná nepříjemná překvapení, pokud by likvidátor na základě svého úsudku podhodnotil např. vaše zlaté značkové hodinky a vyplatil vám cenu za digitálky z tržnice
 9. V průběhu řešení jednotlivých pojistek na domácnost a z občanské odpovědnosti vám dá sanační firma váš byt do původního stavu. V našem případě nám po 3 týdnech odevzdali kompletně zrenovovaný byt. Renovace bytu obsahovala: kompletní vyklizení a odvoz věcí z bytu, čistění, malování, nové okno v pokoji poničené žárem, plovoucí podlahy, koberec, elektroinstalace, kuchyňskou linku a mnoho dalších prací spojených s rekonstrukcí. Finální částka, kterou renovace stála, se nakonec vyšplhala na necelých 400 000 Kč. Tuto částku fakturuje sanační firma přímo pojišťovně. To je první část.
 10. Další část peněz pošle pojišťovna za vybavení domácnosti. Přesná částka zatím nebyla vyčíslená, ale bude se rovněž pohybovat ve statisících.

Slyšel jsem jedno přísloví, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Věřte, není to pravda. Nikomu bych tuto zkušenost nepřál. Pokud vás budou zajímat případné podrobnosti, nebo bude chtít prověřit, zda je vaše pojistka opravdu správně nastavená, nebo jste případně chtěli sjednat novou, neváhejte se na mě obrátit. Rád vám poradím, jak by měla vypadat. Mám s tím zkušenosti… Nekecám.