Souboj živlů u finančního poradce aneb Pojistný příběh roku – díl I.

Nikdy jsem v životě na přísloví nijak výrazně nevěřil, ovšem po letošním Novém roce si minimálně jedno, byť mírně modifikované, vezmu k srdci. Neštěstí nechodí po horách, ale po finančních poradcích…

Cesta z vánoční dovolené ubíhala jako po másle. Slovenské vrcholy Malé Fatry se třpytily v záři zapadajícího slunce a autem voněla káva z právě otevřené termosky. Idylu však záhy vystřídalo zvonění manželčina mobilu. Nevím, jak moc nahlas si dáváte nahlas své hovory vy. Já mohu s čistým srdcem prohlásit, že moje žena rozhodně hluchotou netrpí. Ovšem řev z telefonu jakoby odpovídal pravému opaku: „Vytopili jste nám byt! … Na cestě z dovolené? … A kdy se jako vrátíte? … Za 4 hodiny? Nám tu ale prší ze stropu!“

Asi vám nemusím dlouho vyprávět, jak rychle se povánoční idyla změnila v atmosféru při úniku metanu v uranovém dole. Plyn sešlápnutý pod podlahu nemohl ani náhodou vytěsnit tu šílenou směs otázek, co se mi honily hlavou: „Co jako myslel tím, že mu prší ze stropu? Je to fakt tak zlé? Jak to vypadá u nás nahoře? Co se asi stalo, vždyť máme kohoutky na 100 % zavřené?

Po příjezdu domů jsme již od vchodu cítili vlhkost jako ve sklepě plném brambor. Vybíháme schody a kvapně odemykáme byt. Přestože sousedi duchapřítomně vypnuli hlavní uzávěr vody, připomíná naše chodba dětské brouzdaliště. Rychle hledáme příčinu neštěstí. Očividně je potopa nejhorší v koupelně. Po chvíli zkoumání padne podezření na pračku, ta však nevykazuje žádné známky poškození. Hledáme dál. Až po několika minutách detektivní práce (opravdu jsme nechtěli znovu pouštět vodu), nacházíme viníka. V přívodní hadici do pračky zeje asi půlcentimetrová prasklina. Hned mě napadá, že vlastně stačilo málo, pouze zavřít roháček před odjezdem z dovolené, a žádné starosti by nebyly.

FOTOGALERIE


Začínáme vytírat, ale v okamžiku zjišťujeme, že hadr nestačí. Házíme na zem ručníky a zkoušíme to s nimi. Je to lepší, ale stále je to málo. Přichází rozhodnutí strhnout celý na míru řezaný a lepený koberec. Vyhazujeme ho ven na balkon, z něhož se během chvíle rovněž stává kluziště. Teprve potom si vzpomenu na souseda, co nám volal. Nasadím soustrastný výraz, ještě chvíli sbírám odvahu a pak nejistě zvoním o patro níž. Sousedka hned ve dveřích bez pozdravu zvolá: „Doufám, že máte pojištění!“

Nyní by se hodila nějaká dramatická pauza. Mohl bych vás třeba chvíli napínat. Ale jak jsem na začátku napsal, rčení nemám moc v lásce a jestli znáte to o té kovářově kobyle, tak to u mě zaplaťpánbůh (a pojistný likvidátor) neplatí. Odpověděl jsem jednoduše: „Ano, mám.“ Sousedku očividně má odpověď uklidnila a nechala mě vejít dál. Jelikož se voda stropem propracovává pomaleji, bodová světla v sádrokartonových podhledech chodby připomínají stále hromadné sprchy jako na plovárně. S ještě více soustrastným výrazem říkám sousedovi, že je to hrozné, jak jim to tu teče a že je mi to opravdu moc líto. Nechci si představovat, jak to asi vypadalo, když i oni dnes po návratu z dovolené otevřeli dveře bytu. Znovu mě napadá, jakou smůlu máme. Na dovolenou jedeme dvakrát do roka, pračku máme 6 let a voda praskne zrovna, když nejsme doma. Ale stalo se. Teď musím řešit, jak z toho ven.

Co všechno musím udělat, aby mě ten průšvih nestál ani korunu? To nejdůležitější jsem naštěstí udělal už před časem. Nejenže mám vzorně pojištěnou domácnost, ale mám i dobrou pojistku odpovědnosti za škodu způsobenou v občanském životě. Jdu zpátky nahoru a provádím krok za krokem naučený postup. Pojďme si ho projít spolu. Doufám sice, že ho nikdy nebudete potřebovat, ale kdyby náhodou …

  1. Když zjistíte, že se něco podobného stalo, vezměte do rukou jako první telefon nebo fotoaparát a začněte škodu dokumentovat. Pečlivě nafoťte nejen to, co na první pohled vypadá zničené, ale všechno, co se teprve následkem neštěstí ještě zničit může. V případě potopy je to všechno, co přišlo do styku s vodou. Typicky například plovoucí podlaha se vám zvedne až po několika dnech.
  2. Hned jak budete mít vše zdokumentované, začněte s likvidací následků, tak aby se omezila další případná škoda.
  3. Událost ihned, ale opravdu ihned nahlaste pojišťovně. Pokud je již pozdě a infolinka nefunguje, učiňte tak hned další den ráno a rozhodně to neodkládejte.
  4. Hlásit budete dvě škodní události. První je vaše škoda na majetku a druhá je škoda na majetku sousedů. Pro škodu na majetku sousedů využijte pojistku odpovědnosti, pro vaši škodu pojistku domácnosti.
  5. Řiďte se dál pečlivě pokyny pojišťovny, potažmo pokynů likvidátora.

Průběh likvidace pojistné události probíhá tak, že pojišťovna si u vás vyžádá podklady k pojistné události a především pečlivou fotodokumentaci. V některých případech k vám vyšle osobně likvidátora, v jiných pak již přímo smluvního partnera, který odhadne rozsah škody. V mém případě to byla řemeslnická firma, která odhadla škodu na plovoucí podlaze, skříni a koberci na 24 000 korun. U sousedů byla, jak se dalo očekávat (voda tekla stropem) škoda větší – celých 29 000 korun. Sousedé z mé pojistky mají znovu vymalováno, pořídili nový koberec do chodby, opravili sádrokartonové podhledy a zrenovovali poničené obklady.

To nám ten rok pěkně začal a to jsme ještě nevěděli, co nás čeká. O tom ale až příště.