Obchodování s akciemi na vlastní pěst – nástrahy a specifika

Než se necháte svým makléřem zlákat k nákupu „zaručeně“ úspěšného akciového titulu nebo sami vstoupíte na křehký burzovní led, zvažte dobře všechna rizika s tím spojená. Obchodování s akciemi na vlastní pěst skrývá řadu nebezpečí a rizik. Je dobré o nich vědět, než se do akciových vod ponoříte naplno.

  1. Ani dobré znalosti nestačí a na reklamu rovnou zapomeňte

Řeknete si, že svých pracně našetřených 500.000 Kč investujete do akcií. Protože přeci víte, co je to diverzifikace rizik, rozhodnete se peníze investovat hned do 15 firem. Jak ale poznáte, do kterých z tisíců titulů investovat? Vyberete si přeci firmy, které znáte – Českou spořitelnu, McDonald’s a Apple – ten tam přeci nesmí chybět. Jenže to je ta zásadní chyba, protože fakt, že je firma známá díky skvělé reklamě, neříká vůbec nic o budoucím vývoji cen jejích akcií. Naopak mnoho známých firem v podstatě nemá další potenciál růstu. Správné akcie k investování jsou takové, jejichž skutečná (vnitřní hodnota) je nižší než aktuální cena na burze. Abyste takovou akcii odhalili, musíte mít opravdu hluboké znalosti o dané společnosti, tedy mít nastudované finanční výkazy, výroční zprávy a znát kvality jejího managementu. Ani to však nestačí, protože jsou tu ještě takzvané technické a psychologické faktory, které mají na cenu akcií také velký vliv. Nehledě k tomu, že nic nezmůžete, pokud se nějaký větší hráč (například investiční banka) rozhodne, že s cenou akcií nějaké firmy pohne, o politických a dalších rizicích nemluvě. Pak musíte mít nastavené obranné mechanismy portfolia a také svou vlastní psychiku tak, aby dopad těchto vlivů na dlouhodobou výkonnost vašeho portfolia byl minimální.

  1. Kokain Vlky nedělá

Tak, jako se odborní lékaři nebo policisté smějí seriálům typu Dr. House nebo CSI New York, tak se opravdoví burzovní hráči smějí filmům jako Vlk z Wall Street. Na to, abyste se stali burziánem, nestačí šňupat kokain a obchodovat na základě neveřejných informací. Musíte doslova a do písmene proležet dny v účetních výkazech firem, studovat vývoje grafů akcií a další faktory. Jste toho schopen? Pokud ano, tak za jakou cenu? Kdybyste stejný čas, který věnujete akciím, věnovali činnosti, v níž opravdu vynikáte, vydělávali byste pravděpodobně tisíce až desetitisíce korun měsíčně navíc. Výnosy vašeho portfolia musí tuto tzv. ztrátu ušlé příležitosti vyrovnat. Řekněme, že vaše hodinová mzda je 200 Kč. Kdybyste 50 hodin měsíčně věnovali práci, vyděláte za rok 120 000 Kč navíc. Při investici 500 000 Kč je potřeba výnos 24,5 %, abyste tyto náklady ušlé příležitosti alespoň vyrovnali.

  1. Bez práce nejsou koláče

Krátkodobé spekulace na FOREXu, používání robotů, investice do opcí či futures – to všechno jsou termíny, s nimiž se často můžete setkat v článcích slibujících vysoké peníze za málo práce. Jenže tahle rovnice zkrátka a dobře v životě neplatí. Bez práce nejsou koláče. Na krátkodobých spekulacích vydělává firma, která spekulace zprostředkovává a to nezávisle na tom, zda vydělávají její klienti. Čím více a častěji obchodujete, tím jsou její zisky vyšší. Platí však další rovnice – čím více a častěji obchodujete, tím více času musíte věnovat analýzám a tím více musíte problematice burzovních obchodů rozumět.

  1. Pokud nejste odborník, svěřte se raději fondům

Investiční fondy jako jeden ze způsobů tzv. kolektivního investování Vám otevírá možnosti dostat se k zajímavým investičním příležitostem při zachování všech pravidel pro zdravou diverzifikaci portfolia již od relativně nízkých částek. Když se o něco podobného pokusíte sami a po pečlivé analýze nakoupíte 10 akciových titulů (což je ve skutečnosti příliš malý počet na to, abychom mohli hovořit o diverzifikovaném portfoliu), strávíte s analýzou desítky, možná stovky hodin času. Přitom čas strávený analýzami by Vás stál víc než vstupní poplatky u podílového fondu (vzpomeňte znovu na časové náklady zmíněné v bodu 3). Navíc při obchodování na vlastní pěst je třeba počítat s transakčními náklady spojenými s nákupem a prodejem jednotlivých titulů, které rovněž nejsou malé.

Pokud jste fanoušek do analýz, grafů, vyznáte se ve finančních výkazech, jste připraveni obětovat obchodování minimálně desítky hodin měsíčně, dobře si uvědomujete výše uvedená rizika a hlavně s nimi umíte pracovat, pak směle a s chutí do toho. V opačném případě zvažte, zda pro vás nebude lepší variantou výběr vhodného investičního fondu.