Konec 100 % hypoték a co od něj čekat

Česká národní banka vydala rozhodnutí o omezení poskytování hypoték na 100 % částky z ceny nemovitosti. Od října tohoto roku bude možné pořídit hypotéku maximálně do výše 95 % z hodnoty nemovitosti. Od dubna 2017 pak už pouze do 90 %. Proč bylo toto rozhodnutí přijato, co přesně znamená a jaký bude mít finanční dopad, se dočtete v mém novém článku.

Příliš nízké úrokové míry v ekonomice způsobily opět značný růst cen nemovitostí. Proč tomu tak je? Jednoduše proto, že si hypotéku může dovolit daleko více lidí, neboť jsou splátky u všech typů fixací díky nizoučkým úrokům na minimální úrovni – viz graf vývoje sazeb u nových hypotéčních úvěrů. Proto roste poptávka po nemovitostech (je na trhu více kupujících) a když roste poptávka, roste i jejich cena.100hypoteky_obsah

My sice pořád vidíme téměř nulovou inflaci vyjádřenou růstem spotřebitelských cen (0,1 % meziročně v květnu 2016), ale je třeba si uvědomit, že právě ceny nemovitostí ve spotřebním koši vůbec nefigurují. Česká národní banka samozřejmě ví, že jednou ke zvýšení sazeb z její strany dojde, mj. právě díky růstu cen nemovitostí a velmi správně přemýšlí, jaký dopad zvýšení sazeb bude mít na čisté příjmy domácností a tím pádem celou ekonomiku. Banky loni poskytly lidem rekordních téměř 102 tisíc hypoték za celkem 184,3 miliardy korun. V dubnu se průměrná úroková sazba hypoték dále propadla na dosavadní rekordní minimum 1,94 procenta.

Ve Zprávě o finanční stabilitě 2015/2016 je uvedena podrobná analýza, z níž vyplývá fakt, že „rostoucí objem nových hypotečních úvěrů poskytovaných bankami za historicky nízké úrokové sazby zvyšuje citlivost domácností na potenciální nárůst úrokových sazeb z úvěrů, který by nebyl doprovázen nárůstem jejich příjmů“. Řečeno česky, pokud dojde k růstu sazeb, mohou být výrazně ohroženy čisté příjmy obyvatelstva. Tento fakt by mohl zapříčinit ohrožení celkového vývoje ekonomiky i možnou hlubší krizi. Jako první krok se proto ČNB rozhodla omezit poskytování tzv. 100 % hypoték, které si berou lidé s minimálními úsporami. Zamezí tak přístupu těchto osob k úvěrům, které by po zvýšení sazeb mohly velmi rychle vést k osobním bankrotům. Od října tohoto roku bude možné pořídit hypotéku maximálně do výše 95 % z hodnoty nemovitosti. Od dubna 2017 pak už pouze do 90 %.

Asi nelze očekávat, že tento krok výrazně sníží poptávku po nemovitostech a jejich ceny proto téměř jistě i nadále porostou. Pokud jste na vážkách, zda si dům na hypotéku nyní pořídit, vězte, že stále je vhodná doba, nicméně je třeba mít stále více a více na mysli možné dopady zvýšení úrokových sazeb, ke kterému pravděpodobně v nejbližších letech dojde. Proto splátka, která vám bude vypočtena pro nejbližší fixační období, se velmi pravděpodobně v dalším období navýší, a je třeba na to při sjednávání úvěru myslet.