10 zaručených tipů, jak ušetřit

Svobodný svět je tvrdý a nekompromisní. Na první pohled se tváří, že vlastně vše máte po ruce, a je velmi jednoduché to mít. Mnoho lidí má tendence podléhat reklamě a vlivům sociálního prostředí. Snaha vyrovnat se svému okolí stejně jako sklon k bezhlavému utrácení může vést k dlouhodobým finančním problémům. Bohužel jsem tomu svědkem i u vlastních klientů. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, v němž se dozvíte, jak ušetřit více peněz. Z vlastní zkušenosti vím, že prostor pro zlepšování věcí je vždy a všude. Ne jinak je tomu i u úspor. Co tedy radím?

 1. Udělejte si v tom pořádek

Dejte si tu práci a jeden měsíc (ideálně však alespoň tři) si pište veškeré finanční výdaje. Zjistíte, že se dají rozdělit do několika kategorií:

 • Nezbytné – nedají se omezit vůbec
  • Sem patří obecně právní závazky, které nelze ani v budoucnu vypovědět, například daně nebo výživné na děti.
 • Nezbytné – dají se omezit později
  • Do této kategorie spadají všechny smlouvy od nájmu bytu, leasingu, hypoték, pojistek až po smlouvy k běžným účtům
 • Nezbytné – dají se omezit ihned
  • Typickým zástupcem je jídlo nebo peníze na oblečení. Tyto výdaje jsou nezbytné, ale téměř vždy se dá najít cesta, jak je nějakým způsobem omezit.
 • Zbytné – chci je omezit
  • Každý z nás má nějaký zlozvyk a nebudeme si nalhávat, že takové kouření stojí opravdu i velké peníze.
 • Zbytné – nechci je omezovat
  • Zde jsou přítomny výdaje za koníčky. Jestliže hrajete na kytaru, musíte si občas koupit nové struny. Zároveň vás ale hra natolik baví, že šetřit na strunách rozhodně nechcete.

Sepište si akční plán. Začněte s výdaji typu zbytné – chci je omezit, nezbytné – dají se omezit ihned, a naplánujte si, kdy a jak změníte nezbytné – dají se omezit později. Pokud nebudou tyto úspory stačit, přidejte položky ze zbytné – nechci je omezovat, které můžete oželit. Abyste to měli jednodušší, připravil jsem vám jednoduchou tabulku v excelu, kde jsou již připraveny kategorie výdajů a příjmů. Můžete ji využít buď jen jako inspiraci pro přehled o příjmech a nebo rovnou pro plánování rodinného rozpočtu.

 1. Na smlouvách nenechte nit suchou

Projděte všechny uzavřené smlouvy a naplánujte si do kalendáře dostatečně včas jejich revizi. Ve vhodný termín poté oslovte stávající poskytovatele s žádostí o snížení poplatků a jako argument předložte nabídky konkurence. Pokud na změnu nepřistoupí, podepište novou smlouvu, jakmile to bude možné u nejlepší konkurence. Tyto praktiky fungují i tam, kde byste je nečekali – například u poskytovatelů kabelové televize. V oblasti financí využijte služeb svého finančního poradce. Dobrý finanční poradce totiž udělá černou práci s poptáváním konkurence za vás.

Chci si nechat srovnat své pojistné smlouvy

 1. Zbavte se nákladných a nezdravých zlozvyků jako první

Zbavit se zlozvyků bývá těžké. Bývá nad lidské síly si odepřít nějakou aktivitu na celý život. Vyzkoušejte to na 30 dnů. Prostě si dejte jeden měsíc bez kouření, kávy, McDonald’s večeře nebo nakupování módních doplňků. Dejte si závazek, že zlozvyk vyměníte za dobrý návyk. Zkuste místo hamburgeru 30 dnů v kuse každý den chodit na 20 minutovou procházku. Prospějete nejen peněžence, ale i svému zdraví. Mám vyzkoušeno na sobě, že po 30 dnech „půstu“ je lehké vydržet bez zlozvyku další období, klidně rok i více.

 1. Šetřte na ceně jídla ne na kvalitě

Vyměňte obědy či večeře v restauracích za vlastní kvalitní stravu. Při troše šikovnosti lze zdravě a plnohodnotně jíst za 100 Kč denně. Domluvte se s kolegy a přimějte zaměstnavatele, ať vám pořídí do práce mikrovlnou troubu a ledničku. Zkrátíte tak obědovou pauzu a ještě ušetříte. V nákupních centrech využívejte akční nabídky. Na nákupy nechoďte hladoví a dělejte raději jeden velký nákup týdně než 7 malých.

 1. Naučte se říkat ne

Často se stává, že si člověk koupí věc jen proto, že neumí říct ne dobrému prodavači nebo lákavé nabídce. Zařaďte „ne“ do svého každodenního slovníku a vědomě jeho používání trénujte. Stanovte si, že alespoň jednou denně někomu řeknete ne. Např. když vám zavolá kamarád: „Pojď zítra na pivo“. Je těžké říct ne, vy se ale odhodlejte a řekněte jednoduše: „Promiň, mám teď jiné priority.“

 1. Hledejte způsoby, jak si přivydělat

Využijte široké škály nabídek na práci z domu. Najděte svou oblíbenou činnost a zkuste ji prodat (ženy – háčkování, domácí práce, muži – opravy, montáž IKEA nábytku, pomoc při malování). Přivydělané peníze dávejte stranou. Založte si na ně například spoření.

 1. Neraďte se o svých financích se známými ale s odborníky

Není horší zbraň než dobře míněná rada od „blbce“. Jestliže máte finanční problémy, raďte se s odborníky – finančními poradci, účetními, právníky. Pokud jste nemocní, jdete přeci k lékaři a ne za kamarádem, co má taky angínu.

 1. Setkávejte se s přáteli, kterým se daří

Tlak sociálního prostředí hraje obrovskou roli na lidské podvědomí. Pokud se budete potkávat s okruhem lidí, kteří jsou chudí a nemají dobrý vztah k práci, velmi pravděpodobně to na vás zanechá vliv. Místo toho se snažte potkávat s úspěšnými kamarády.

 1. Vyhýbejte se hloupým investicím a návodům na rychlé zbohatnutí

V Česku je ohromně populární kurzové sázení. Zkuste se někdy podívat na nějakou pobočku sázkové kanceláře. Jací lidé tam chodí a čím tam jezdí? Jestli tam běžně potkáte člověka v drahém obleku, který právě vysedl z nového Ferarri, tak klidně sním tento článek. Sázení a jakékoliv jiné návody na rychlé zbohatnutí jsou prostě hloupé. Na hlouposti sázkařů a důvěřivých „investorů“ hledajících rychlé zbohatnutí vydělávají jiní.

 1. Plaťte nejdřív sami sobě

Jestliže vám přijde výplata, pošlete z ní peníze nejdříve sami sobě a to na nějaký účet nebo spoření, ze kterého nelze jednoduše vybírat. Pokud budete nejdříve platit sami sobě, nezbydou vám peníze na nesmyslné nákupy a budete šetřit.